skip navigation

Team

2020 Academic Teams

CLASS 9M - TEAM ACADEMIC ALL-STATE 2020
   
GOLD : 3.26 - 4.00 AS A TEAM SILVER : 3.00 - 3.25 AS A TEAM
Hancock - Chad Christianson Verndale - Michael Mahlen
Grand Meadow - Gary Sloan Mountain Lake Area - Tim Kirk
Park Christian - Lawton Burgstahler Nevis - Shawn Klimek
Fertile-Beltrami - Brian Nelson Nicollett - Tom Murphy
Brandon-Evansville - Tim Patrin Ogilvie - Dave Halvorson
Win-E-Mac - Aaron Cook Heron Lake-Okabena/Fulda - Jonathon Curry / Jared Bourquin
Stephen-Argyle Central - Ethan Marquis  
   
   
CLASS 1A - TEAM ACADEMIC ALL-STATE 2020
   
GOLD : 3.26 - 4.00 AS A TEAM SILVER : 3.00 - 3.25 AS A TEAM
MINNESOTA VALLEY LUTHERAN - JIM BUBOLTZ BOLD - DEREK FLANN
RED LAKE COUNTY - BRIAN REMICK LAKEVIEW - SCOTT HANSON
UPSALA-SWANVILLE-AREA - JAY LOVEN BETHLEHEM ACADEMY - JIM BECKMANN
RANDOLPH - MIKE SCHMIDT GIBBON-FAIRFAX-WINTHROP - PAT HENTGES
MARTIN COUNTY WEST - TOM ELLIOTT GOODHUE - TONY PONCELET
MURRAY COUNTY CENTRAL - PATRICK FREEMAN ADA-BORUP - PAUL TINJUM
WABASHA-KELLOGG - TIM KLINGBELL PARKERS PRAIRIE - MIKE JOHNSON
  MINNEOTA - CHAD JOHNSTON
  DEER RIVER - BRENT SCHIMEK
   
   
CLASS 2A - TEAM ACADEMIC ALL-STATE 2020
   
GOLD : 3.26 - 4.00 AS A TEAM SILVER : 3.00 - 3.25 AS A TEAM
Caledonia - Carl Fruechte Barnesville - Bryan Strand
West Central Area/Ashby - Nate Wood Lincoln High - Bryce Lingen
Maple River - Dusty Drager Lewiston-Altura - Brent Olson
St. Clair/Loyola - Dustin Bosshart Janesville-Waldorf-Pemberton - Jeff Wagner
Morris Area-Chokio/Alberta - Kevin Pope Blue Earth Area - Randy Kuechenmeister
Tracy Area - Jason Kainz Eden Valley-Watkins - Adam Tri
  St. Agnes - Tom Flood
  Wadena-Deer Creek - Kyle Petermeier
  Bagley - Brandon Schwegel
  Pelican Rapids - David Haugen
  Medford - Jerome Johannes
  Crosby-Ironton - Bryan Syrstad
   
   
CLASS 3A - TEAM ACADEMIC ALL-STATE 2020
   
GOLD : 3.26 - 4.00 AS A TEAM SILVER : 3.00 - 3.25 AS A TEAM
Minnewaska Area High School - Jeremy Christensen Luverne - Todd Oye
Pierz - Danny Saehr Rockford - Dan Houghton
Worthington High School - Gene Lais Montevideo - Kyle Goslee
St. Cloud Cathedral - Jason Klinefelter Litchfield - Jim Jackman
Pequot Lakes High School - Bill Magnuson Foley High School - Dave Dahlstrom
Tri-City United - Matt Collins Dassel Cokato - Ryan Weinandt
Plainview Elgin Millville - Kevin Lamb Breck School - Jon Martin
Albany H.S. - Mike Kleinschmidt Glencoe-Silver Lake - Scott Tschimperle
Milaca High School - Kevin Armbrust Waseca - Brad Wendland
Holy Family Catholic H.S. - Tim Triplett  
   
   
CLASS 4A - TEAM ACADEMIC ALL-STATE 2020
   
GOLD : 3.26 - 4.00 AS A TEAM SILVER : 3.00 - 3.25 AS A TEAM
Benilde-St. Margaret's - Jon Hanks Academy of Holy Angels - Jim Gunderson
Saint Anthony Village - Luke Tressel Mankato East High School - Eric Davis
Detroit Lakes - Josh Omang Marshall High School - Terry Bahlmann
ROCORI - James Herberg Willmar High School - Jon Konold
Byron - Ben Halder ORONO HIGH SCHOOL - Joe McPherson
Kasson-Mantorville - Joel Swanson Chisago Lakes - Bill Weiss
Grand Rapids - Greg Spahn Mound Westonka High School - Nick David
   
   
CLASS 5A - TEAM ACADEMIC ALL-STATE 2020
   
GOLD : 3.26 - 4.00 AS A TEAM SILVER : 3.00 - 3.25 AS A TEAM
Mankato West - JJ Helget Andover High School - Tom Develice
Alexandria Area High School - Mike Empting Chanhassen HS - Cullen Nelson
Owatonna High School - Jeff Williams Sauk Rapids-Rice High School - Phillip Klaphake
Northfield - Bubba Sullivan Rochester Mayo - Donny Holcomb
Waconia High School - Corey Shea Monticello High School - Jason Telecky
Century High School - Jon Vik New Prague - Jake Norby
  Moorhead High School - Kevin Feeney
  Hastings - Dana Strain
  Mahtomedi High School - Dave Muetzel
  Bemidji High School - Bryan Stoffel
  Irondale - Ben Fuller
   
   
CLASS 6A - TEAM ACADEMIC ALL-STATE 2020
   
GOLD : 3.26 - 4.00 AS A TEAM SILVER : 3.00 - 3.25 AS A TEAM
Maple Grove - Matt Lombardi Forest Lake - Sam Ferraro
Wayzata - Lambert Brown Saint Michael-Albertville - Jared Essler
Farmington - Adam Fischer Eastview - Kelly Sherwin
Eden Prairie - Mike Grant East Ridge - Dan Fritze
Lakeville North - Brian Vossen Anoka - Bo Wasurick
Lakeville South - Ben Burk Minnetonka - Mark Esch
  Centennial - Mike Diggins
  Stillwater Area - Beau LaBore